Bireysel emeklilik fonları 2020’de yüzde 30 getiri sağladı

Sigorta sektörünün 2020 yılını değerlendiren NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, “Belirsizliklere ve zorlu şartlara rağmen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yüzde 37 büyüdü. Bireysel emeklilik fonlarında bir yılda yaklaşık yüzde 30 getiri sağlandı. NN Hayat ve Emeklilik olarak da büyüme grafiğimiz devam etti. 2021’de daha hızlı dijitalleşen ve kişiselleştirilmiş bir dünya sunacağız” diye konuştu. 

Belirsizlikler ve olumsuz gelişmelerle sona eren 2020’nin kazananı Bireysel Emeklilik oldu.  BES’ten çıkışları geçen yıla göre azalırken, Bireysel Emeklilik pandemiye rağmen % 37 oranında büyüdü. NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, “Katılımcılar emeklilik dönemlerinde daha rahat edebilmek ve yaşam standartlarını koruyabilmek için BES’in önemli bir alternatif olacağını öğrenmiş durumda. Bireysel emeklilik fonları son bir yılda yaklaşık % 30 getiri sağladı. Fon getirilerinin yüksek seviyelerde olması da BES’i katılımcılar için cazip hale getiren önemli bir unsur oldu” dedi.

“2021’de sektörü hareketli günler bekliyor”

2020 yılını değerlendiren ve 2021’e yönelik öngörülerde bulunan Didem Özsoy Dirican, “Önümüzdeki yıl, Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi gelişmeleri de önemli bir adım olacak. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi uygulaması konusundaki düzenlemelerin netleşmesi ile birlikte 2021 yılında sektörümüzü hareketli günlerin beklediğini ve pozitif yansımaların sistemin büyümesinde önemli rol oynayacağını öngörüyoruz. 2021 yılında Covid-19 aşısının kullanılmaya başlamasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın normalleşmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu sürecin de ekonomiye ve dolayısıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne pozitif yansıyacaktır. Özetle makroekonomik koşulların iyi yönlü gelişmesi ile sigorta sektörü için 2021 yılının normalleşme yılı olarak geçeceğini söyleyebiliriz” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.