2019 Yılında Bir Buçuk Milyar Kişi Seyahat Etti

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan verilere göre 2019’da dünya genelinde 1,5 milyar kişinin seyahat ettiğine dikkat çekilirken, 2020 yılında ise yüzde 4 oranında artış beklenildiği tahmin ediliyor. Seyahat edenlerin sayısındaki bu artışa online kanalların katkısı ise her geçen gün artıyor. 2016 yılında online seyahat satışları toplam 564 milyar dolarken bu sayının 2020 yılında 817 milyar dolara ulaşılacağı belirtiliyor.

Ülkelerin ekonomisinde ve tanıtımında önemli bir yere sahip olan bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörü, teknolojiden en çok etkilenen alanların başında geliyor. Her 4 alışverişten 1’inin internetten yapıldığı günümüzde kişilere birçok avantaj sağlayan online seyahat kanalları satın alma davranışlarımızı büyük oranda değiştiriyor. Önceden otogarlara bilet almaya giderken, şimdilerde bir tık uzağımızda. Bu araştırmalara da yansıyor; geçtiğimiz yıl internetten en çok seyahat harcaması gerçekleştirildi.

2019 Yılında Online Alışveriş Yüzde 34

Geleneksel ticaretin yerini teknolojik gelişmelerle beraber ekonominin itici gücü olan e- ticaret aldı. Dünya’da önemli bir büyüklüğe sahip olan bu yöntem Türkiye’de ise gelişmekte olduğu görülüyor. 82 milyon nüfuslu Türkiye’de, 59 milyon insan aktif internet kullanıyor bu durumda online işlemlerin artması için olumlu hava yaratıyor. 2019 yılında vatandaşların sadece yüzde 34’ü online ürün ya da hizmet satın alırken AB ülkelerinde bu oran yüzde 70’in üzerinde seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir