Mobilya sektörü ihracatını 22 kat arttırdı

Türk mobilya sektörü ihracatının 20 yılda 22 kat büyüdüğünü belirten MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, dünya ihracat sıralamasındaki yerimizin de 21. sıradan 12. sıraya yükseldiğini ifade etti.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç,  sektör için önemli olan KDV indiriminin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesini değerlendirdi. Güleç; “Malumunuz bu yılın başında sektörümüzdeki KDV oranı yüzde 18 den yüzde 8 e indirildi. Bu karar mobilya sektörü olarak bizleri çok mutlu etti. Bu süreçte bakanımız ile yıl boyunca yakın görüşmeler yaparak sık sık sektör toplantıları organize ettik ve raporlamalar sunduk. Yılın son günlerinde KDV şifresini aldık.  KDV indirimi ile birlikte kurumsal altyapıyı güçlendirip sektördeki kayıt dışını azaltacağız.  Haksız rekabeti engelleyerek, sektör verilerini ve değerlerini toplama ve hesaplama imkanı sağlayacak,  daha katma değerli ürün satma aşamasını hızlandıracağız.  Kısaca firmaları kurumsallaştıracak, global rekabeti daha avantajlı hale getireceğiz. Hem maliyemiz, hem üreticimiz hem de tüketicimiz kazanacak.” dedi.

Güleç: Bu yıl hedefimiz 4.5 milyar dolar ihracat yapmak

Konuşmasında Türk mobilya sektörünün gücünden ve hedeflerinden bahseden Güleç; Mobilya sektörü olarak bugün dünyada 13. büyük üretici, 12. ihracatçıyız. 2000 yılında 160 milyon dolar ihracattan bugün 3.5 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Türk mobilya sektörü 20 yılda 22 kat ihracatını artıran bir sektör oldu ve dünya ihracat sıralamasında 21. sıradan 12. sıraya yükseldi. Sektörümüzün 2020 ihracat hedefi ise 4.5 milyar dolar. Ülkemiz için mobilya sektörü çok önemli, çünkü istihdam dostu bir sektörümüz var. Yüzde doksan oranında yerli ve milli malzeme kullanıp katma değer oluşturuyoruz. Dış ticaret fazlası veren bunu da her yıl artırarak 2019 yılında 3 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir sektör olduk. 180 ülkeye de Türk mobilyası satıyoruz. Bu ülkelerde Türk mobilyasının tasarım ve kalitesini görenler diğer Türk ürünlerine de pozitif bakıyor. Yani bizler bir anlamda ihracatçılarımızın akıncı vazifesi görüyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir