Türkiye’de Kimseyi Kendimize Rakip Görmüyoruz

Skyreporter/Özel

Afrika’da yıldızı parlayan, 2015’de ENR tarafından dünyanın en başarılı taahhüt firmalarından biri olarak derecelendirilen ve büyüyerek yoluna devam eden Öztürk Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Skyreporter Dergisi’ne açık, dürüst ve samimi açıklamalarda bulundu. Yılın büyük bölümünü adeta Afrika ve Asya arasında mekik dokuyarak geçiren Yusuf Öztürk ile yapılan geniş röportajdan kesitler:

Öztürk Holding’in büyümesi devam ediyor mu?

Asla duraklama ya da gerileme söz konusu olamaz, nedenini uyguladığımız farklı iş modeliyle birazdan açıklamaya çalışacağım.  Ancak büyüme konusunda şunu söyleyebilirim; artık dikey değil yatay büyüme modeline geçtik yani şirket ortaklıkları ve güçlü iş birlikleriyle daha sağlam kök salıyoruz ve büyüyoruz diyebilirim.

Bizim yaptığımız temel olarak finansal modellemedir. Bizi diğerlerinden ayıran temel özellik budur. Maalesef Türkiye’deki müteahhitlerin anladığı dil şu; para var iş var, para yok iş yok! Biz hiçbir zaman böyle çalışmadık, girdiğimiz işlerde finansmanı kendimiz modelleyerek giriyoruz. ABD’nin Bechtel’i veya Güney Kore’nin Samsung firması gibi bir çalışıyoruz… Yani işi alıyoruz, finansmanı Maliye ve Merkez Bankaları ile modelliyoruz, sonra işi üçüncü bir şahsa veriyoruz. Biz inşaat yapmakla zaman kaybetmiyoruz, projeyi planlıyoruz, finansman modelliyoruz, lokal bankayı buluyoruz, management sorununu çözüyoruz derken bu süreç yaklaşık 1 yılı buluyor. Böylece Devletlere katma değer kazandırıyoruz. Bizim Öztürk Holding olarak mottomuz; bir işte ihale varsa biz yokuz! Finansmanı sağlayacak alt yapıyı kurma izni verilirse Öztürk’in giremeyeceği iş, üstesinden gelemeyeceği proje yoktur.  Afrika’da da düdüğü kim çalarsa onun kuralları geçerli olur!

Leave a Reply

Your email address will not be published.